Çatı tipi solar inverterler, güneş enerjisi sistemlerinde genellikle çatılara monte edilen güneş panellerinden elde edilen doğru akımı (DC) elektriği kullanılabilir alternatif akıma (AC) dönüştüren cihazlardır. Bu inverterler, özellikle evler, işyerleri ve diğer küçük ölçekli uygulamalar için tasarlanmıştır. Çatı tipi inverterler, genellikle bir dizi güneş panelinden gelen enerjiyi koordineli bir şekilde işleyerek elektrik şebekesine veya yerel enerji sistemine enerji sağlar.

Çatı tipi inverterler, genellikle sınırlı alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır, bu nedenle yer tasarrufu sağlarlar. Bu, ev veya işyeri çatıları gibi alanların etkin bir şekilde kullanılmasına olanak tanır.Çatı tipi inverterler genellikle modüler bir tasarıma sahiptir, bu da sistemin ihtiyaca göre genişletilebilir olduğu anlamına gelir. Ek güneş panelleri eklenerek sistem kolayca genişletilebilir.Genellikle çatıya monte edilebilen bu inverterler, kurulumu ve bakımı kolaydır. Çatıya monte edilen birimler, yer seviyesinden daha erişilebilir olduğu için bakım ve onarımlar daha hızlı gerçekleştirilebilir.

Kolay Kurulum

Modüler Tasarım

Düşük Maliyet

Uzaktan Kontrol

On-Grid (Grid Bağlantılı)
Çatı tipi inverterler genellikle şebeke bağlantılı (on-grid) sistemlerde kullanılır. Bu sistemlerde, güneş enerjisi üretimi ev veya işyerinin ihtiyacını karşılarken, fazla enerji şebekeye verilir veya şebekeden alınabilir.
Off-Grid
Çatı tipi inverterler aynı zamanda şebeke dışı (off-grid) sistemlerde de kullanılabilir. Bu sistemler, enerji depolama sistemleri (bataryalar) kullanarak güneş enerjisini depo eder ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılmasını sağlar.
Hybrid (Hibrit)
Hibrit sistemler, hem şebeke bağlantılı hem de şebeke dışı özelliklere sahiptir. Bu sistemlerde çatı tipi inverterler, hem şebekeye enerji sağlama hem de enerji depolama sistemleri aracılığıyla kendi enerjisini üretme yeteneğine sahiptir.